„Egymillió dolláros utazás” – A láthatatlan veszély: hogyan használják Dél-Amerikában a scopolaminát turisták kifosztására

Az utóbbi években egy különösen alattomos módszer terjedt el.

Vízen és levegőben egyaránt igyekeznek behozni a drogot a kontinensre, a csempészek ráadásul egyre találékonyabbak.
A kábítószercsempészek egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak a hatóságok kijátszására – hívta fel a figyelmet a Drogkutató Intézet (DKI). Mint írták, erre utal az is, hogy olyan módon próbáltak meg cannabist csempészni hazánkba, mellyel a szagérzékelő kutyák észlelését nehezítették meg, de a magyar hatóságok eszén így sem tudtak túljárni.
A DKI a Magyar Nemzet cikke szerint rámutatott: csak következtetni lehet arra, hogy mennyi a valós beáramló kábítószer mennyisége, mivel a lefoglalások aránya csupán 15 százaléka a valós illegális drogforgalomnak.
A Magyar Nemzet 2025. április 22-i cikke szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren egy Hollandiából érkező küldeményben 5440 gramm sötétbarna, gyantaszerű anyagot találtak, amit öt műanyag flakonban helyeztek el – idézte fel a Drogkutató Intézet. A kábítószerteszt megállapította, hogy kannabisz-származékról van szó.
A DKI szerint az eset rávilágít arra, hogy
a kábítószercsempészek egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak a hatóságok kijátszására.
A gyantaszerű cannabis-származék flakonokba rejtése egy újabb példa arra, hogyan próbálják meg elkerülni a hagyományos ellenőrzési módszereket.
Az intézet rávilágított, hogy
a kereskedelemnek csupán egyik útja a légicsempészés.
Emellett jelentős szerepe van a tengeri útvonalaknak és a schengeni szabályokat kihasználó közúti szállításnak azokban az országokban, ahol vannak kikötők, mint például egyes holland vagy belga nagyvárosok. A belgiumi Antwerpenben a 2023-as adatok szerint mintegy 116 tonna kokaint foglaltak le. Ez az egyik legnagyobb mennyiség Európában, és a világ egyik fő belépési pontja Latin-Amerikából érkező szernek. A hollandiai Rotterdamban szintén két évvel ezelőtt nagyjából 59 tonna kokaint foglaltak le a hatóságok a kikötőben. Bár ez kevesebb, mint Antwerpenben, még mindig kulcsfontosságú kapu az Európai Unió (EU) piacára irányuló kábítószer-csempészetben.
Ezekből a lefoglalási adatokból csak következtetni lehet, hogy mennyi a valós beáramló kábítószer mennyisége, hiszen a lefoglalások aránya csupán 15 százaléka a valós illegális kábítószer-forgalomnak.
A társadalom szempontjából aggasztó, hogy ilyen mennyiségű és koncentrációjú kábítószer próbál bejutni, mivel ez növeli a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények és egészségügyi problémák kockázatát
– értékelt a DKI.
Nyitókép forrása: a NAV Facebook-oldala